Cash flow, czyli przepływy pieniężne, to wskaźnik przedstawiający, w jaki sposób firmy generują gotówkę i ją wykorzystują. Te informacje są niezbędne do oceny kondycji finansowej firmy i jej zdolności do pokrywania zobowiązań, inwestowania i rozwoju. Na czym polega cach flow i jakie obowiązki mają przedsiębiorcy w zakresie sporządzania rachunku przepływów pieniężnych?
Czym jest cash flow?
Przepływy pieniężne wewnątrz każdej firmy określa się mianem cash flow. Obejmują one wszystkie wpływy i wydatki gotówkowe generowane przez firmę w określonym czasie. Innymi słowy, cash flow to zdolność firmy do generowania gotówki i pokrywania swoich zobowiązań.
Przepływy pieniężne dzielą się na trzy główne kategorie:
- przepływy z działalności operacyjnej – są to wpływy i wydatki związane z podstawową działalnością firmy, takie jak sprzedaż produktów i usług, koszty zakupu materiałów, wynagrodzenia dla pracowników oraz inne bieżące wydatki;
- przepływy z działalności inwestycyjnej – dotyczą zakupu i sprzedaży aktywów długoterminowych, takich jak nieruchomości, maszyny przemysłowe czy inwestycje kapitałowe. Mogą obejmować również wpływy z tytułu odsetek i dywidend;
- przepływy z działalności finansowej – związane są z pozyskiwaniem i spłatą m.in. kredytów, obligacji oraz akcji.
Cash flow, czyli rachunek przepływów pieniężnych, umożliwia ocenę finansową przedsiębiorstwa. Sprawdza się w ten sposób, czy firma generuje wystarczające środki na pokrycie zobowiązań, nowych inwestycji oraz swój dalszy rozwój. Dzięki regularnej analizie cash flow można wykryć potencjalne problemy związane z płynnością finansową przedsiębiorstwa i pomyśleć nad ich skutecznym rozwiązaniem.
Systematyczne sporządzanie i analiza rachunku przepływów pieniężnych pozwala także lepiej zarządzać krótko- oraz długoterminowymi zobowiązaniami finansowymi. To z kolei ułatwia utrzymanie sytuacji finansowej firmy na stabilnym poziomie. Przedsiębiorstwa, które cieszą się dobrą płynnością finansową, mają szansę na otrzymanie większego kredytu lub pożyczki na kolejne inwestycje, np. zakup specjalistycznego sprzętu do pracy.
Kto musi sporządzać rachunek cash flow?
Obowiązek sporządzania rachunku cash flow dotyczy takich podmiotów, jak: banki, spółki akcyjne, fundusze inwestycyjne, krajowych instytucji płatniczych. Jednostki te muszą – zgodnie z przepisami rachunkowości – każdego roku szczegółowo przedstawiać swoją sytuację finansową.
Pozostałe podmioty także powinny przygotować rachunek przepływów pieniężnych – wystarczy, że spełnią one dwa z poniższych warunków:
- przychody netto uzyskane ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych przekroczyły 5 mln euro w ciągu roku obrotowego,
- suma aktywów bilansu przekroczyła 2,5 mln euro w ciągu roku obrotowego,
- firma zatrudnia ponad 50 pracowników.
Powyższy obowiązek nie ciąży na małych i średnich przedsiębiorstwach, jednak mogą one prowadzić rachunek na własny użytek, w celu uzyskania kredytu lub wsparcia inwestorów. Cash flow może pomóc w identyfikacji potencjalnych problemów finansowych na wczesnym etapie oraz w planowaniu przyszłych wydatków i inwestycji.
Dlaczego firmy powinny analizować cash flow?
Przygotowanie rachunku przepływu pieniędzy – choć nie jest obowiązkowe dla wszystkich podmiotów gospodarczych – może dostarczyć przedsiębiorcom wiele cennych informacji. Z pomocą narzędzi, takich jak Enovatio Workflow, można lepiej zarządzać przepływem pieniędzy wewnątrz firmy.
Główne korzyści z kontrolowania cash flow to:
- możliwość wykrycia ewentualnych problemów z płynnością finansową na wczesnym etapie. Jeżeli firma ma zbyt wiele wydatków, a przychody nie są w stanie ich pokryć, można podjąć odpowiednie działania, by poprawić swoją sytuację finansową, np. przyjąć większą liczbę zleceń lub przeanalizować koszty operacyjne i zrezygnować z niektórych zakupów. Program Enovatio Workflow pozwala na sporządzanie raportów finansowych, księgowi mają także wzgląd do już opłaconych faktur kosztowych oraz dokumentów oczekujących na płatność;
- lepsze planowanie przyszłych wydatków oraz inwestycji. Gdy finanse są uporządkowane, przekłada się to na stabilniejszy rozwój firmy. Informacje wprowadzone do systemu Enovatio Workflow synchronizują się ze sobą, nawet gdy pochodzą z plików w różnych formatach. Co więcej, narzędzie dobrze współpracuje z większością systemów finansowo-księgowych dostępnych na rynku, co jeszcze bardziej ułatwia zarządzanie finansami;
- poprawa zdolności kredytowej. Dokładna historia przepływów pieniężnych jest istotnym czynnikiem oceny zdolności kredytowej przez instytucje finansowe. Firmy o stabilnym i przewidywalnym przepływie pieniężnym mogą uzyskać kredyty na korzystnych warunkach.
Podsumowanie
Cash flow ułatwia zarządzanie finansami każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. Dzięki analizowaniu przepływów pieniężnych, czyli wpływów i wydatków, można zadbać o płynność finansową firmy, lepiej zaplanować przyszłe wydatki oraz inwestycje. Rachunek przepływów pieniężnych oceniany jest także przez banki, np. podczas ubiegania się o kredyt na dalszy rozwój działalności. Firmy mogą wykorzystać cash flow, by lepiej zarządzać wydatkami, poszukać oszczędności lub możliwości na poprawę swojej sytuacji finansowej. Zaawansowane oprogramowania, takie jak Enovatio Workflow, usprawniają obieg dokumentów księgowych i kontrolę nad finansami firmy oraz ułatwiają sporządzanie rachunków przepływów finansowych.